1

Téma: Dřevěná lezecká posilovací deska

Zdravím všechny lezce i nelezce.

Před nedávnem přišel na forum Štěpán s poptávkou výroby posilovací desky. Téma postupem času umřelo s žádným výsledkem. Po dohodě se Štěpánem jsem se toho ujal a zde je výsledek mojí, x desítek hodin dlouhé práce! Mám tu ke konzultaci 3D model posilovací desky. Výkres ještě nemám hotový, tak parametry pouze písemně.
Chtěl bych od vás slyšet názory, nápady a tipy co na desce zlepšit, případně zda změnit nějaké rozměry a prostě jak ji vychytat k dokonalosti. Na oplátku nabízím každému, kdo se věcně zapojí do vývoje desky jeden kousek za nákupku.
S deskami chci následně rozjet jednoproduktový e-shop, ale to už je zas jiné téma.

http://lezkyne.cz/upload/files/1444.jpg
http://lezkyne.cz/upload/files/1443.jpg
http://lezkyne.cz/upload/files/1442.jpg

Rozměry:

Deska: 690x150x50mm
Šířky děr: kruhová 25mm, oválné 50mm, 70mm, 90mm
Hloubky děr: 20mm, 35mm - z obrázku je patrné jaké jsou jaké + střední chyt mezi těmi výřezy má 40mm a 10mm
Výšky děr: 25mm
Hloubka vertikálních výřezů: 40mm
Rozměr horní lišty: 320x25mm, zkosení 20° - dá se našroubovat z obou stran, takže je to buď +20° nebo -20°
Sklopáky: 20° a 30°

Co by jste změnili, doporučili či udělali jinak? Každého názoru si budu cenit.
Díky Vašek

2

Re: Dřevěná lezecká posilovací deska

Ahoj,
pěkná práce. smile
Mám jen pár dotazů, ohledně věcí, co mi nejsou jasný..

Co ta horní lišta? Pochopil jsem správně, že je přidělávaná k desce solo? (aby šla otočit na sklopák nebo pozitivní lištu)
Nebude to z hlediska zatížení nejslabší článek? Je vůbec nutná, když jsou sklopáky po stranách desky?

Pak mi není jasný jak použiju díry na výšku uprostřed desky. Třeba jsem jen neznalec, ale podle mě je to nevyužitelný - když tak mi vyveď z omylu.. smile
Místo těchto děr bych dal zase kulatý díry na jeden prst. Např. celkem čtyři díry (místo jednoho oválnýho výřezu dvě díry pod sebou) jeden pár skrz celou desku druhý jen do půlky pro visy/shyby čistě na dvou prstech.

Kde by byly díry na uchycení?

V jakym SW jsi dělal 3D model?
Martin

3

Ahoj,

nejsem absolutně žádný znalec, ale souhlasím s Martinem. Hned na první pohled mě zarazily ty díry na stojato. Kdyby místo toho byla normální kulatá dírka, tak by se třeba dalo pověsit jen za dva prsty na každé ruce. A určitě by to chtělo ještě někde v horní půlce nějaké místo na přichycení ke stěně. Vespod by se ty šrouby asi daly do té kulaté dírky, ne?

Jinak moc hezký model, muselo to dát sakra práci smile

4

smile  bude strasne drahy  to vyrobit ,  pro klasickyho truhlare je  to strasne slozity ,tkze to chce na cnc masinu a to bys musel vzit mraky kusu aby se to vyplatilo.... jen muj nazor mozna sezenes  nekoho kdo to udela  za levno  ale nevim no ....  jinak  ty stojaty  drazky  taky nechapu  dle  meho nazoru zrusit  a dat tam  nejakou hezkou dvouprdu  nebo jednoprdu to je uz jedno... mám doma podobný model  delany  v solid worksu   akorat   po  dlouhym premysleni sem  to fakt hodne osekal    na oko ty tvary   a  serepeticky vypadaj hezky  ale   je treba  myslet na vyrobu smile a jeste jedna vec     tech 50 mm je i stou listou co cumi do prostoru nebo ne??

SMRT NEBO SLÁVA!

5

Martine a Janino, díky za připomínky.

Horní lišta je k desce přidělaná solo - vruty do dřeva. Je to určitě nejslabší článek na desce a chtěl jsem na něj slyšet názory. Jde spíš o to, že použitím té lišty máme možnost pozitivní lišty. Stále váhám jestli je to ale to pravé ořechové ji tam umístit.

Díry na vejšku jsem si představoval jako díry na vertikální úchop - nevím teď jak ho jinak pojmenovat. prostě 4 prsty v díře, palec hluboké díře mezi nima. Posilování stisku jako když držím lahváče. Popsal jsem to pochopitelně? Druhá varianta je určitě dát tam obyč díry na jeden prst s možností zavěšení na dva prsty.

Díry na uchycení stále řeším - počet a kam. Nejradši bych je umístil (zapustil) do jednoprsťáků či jiných děr. Dvě pak pod 20° sklopák (opět zapustit).

Model je kreslený v SolidWorksu, samotná kresba moc práce nedala...spíš ty věci a vymejšlení kolem.
Díky za názory V.

6

Po předběžným průzkumu trhu si myslím že to zas tak nákladný nemuselo bejt. Uvidíme jak se k tomu truhláři postaví až jim dám výkres :-) 50mm je samozřejmně bez lišty.

7

Tyjo Vašku, fakt parádička wink Hrozně se mi to líbí, hned bych si jednu vzal!

Z mé strany názory:
Ten stiskáč si asi z tvého popisu dokážu představit, ale podle mě ti to bude jen drtit malíčky nebo budeš viset jen na palcích. Asi bych se taky přikláněl spíš ke dvoum jednoprdám vedle sebe smile

Lišta je pěkná, ale co to udělá s výrobním procesem (a cenou)? Jestli to nebude moc peněz za málo legrace... Kdyby tam nebyla, dala by se celá deska zmenšit.

A poslední myšlenka. Kdyby tam ta lišta nebyla - Co kdyby veprostřed byly největší sklopáky a na krajích pozitivní madla? Většina lidí bude mít desku nad dveřma a bude na ní muset vyskočit. Kapsu trefit neni vždycky snadný, tak by to možná chtělo mít něco úplně nahoře na výskok. Něco ve stylu: uprostřed 2x 30° hned vedle sebe a pak do krajů 20°, 0 a třeba -10° (pozitivní  "madlo"). Nezkomplikovalo by to výrobu? Jak by to asi vypadalo? smile

Jinak skvělej nápad, držim ti palce wink

There's no such thing as too much power. [Wolfgang Güllich]

8

Díky za všechny nápady a připomínky. Posílám další, upravenou verzi k připomínkování. Jen se do ní pusťte, každej názor a nápad dobrej! Jak zkušených lezců, tak amatérů. Mrkněte i na hloubky děr viz poslední obrázek. Další otázkou je, jak využít prostor uprostřed nahoře (mezi sklopákama) - buď tam dáme další oválnou díru určité hloubky a nebo tam bude jednoduše logo výrobku. Nic jiného mě momentálně nenapadá. Díky moc Vašek

http://lezkyne.cz/upload/files/1445.jpg
http://lezkyne.cz/upload/files/1446.jpg
http://lezkyne.cz/upload/files/1447.jpg
http://lezkyne.cz/upload/files/1448.png

9

Zanech všeho a hurá pro dříví - já už jí chci domů! :-)

K hloubkám děr snad není co vytknout. Zdá se, že jsi myslel na všechny možný i nemožný kombinace :-)

U horní hrany bych se bál ostřejších úhlů, ale v těch madlech si to každej může zabrousit na koleni klidně do kulata, ne?

A co tam přidat? Napadá mě, že bych si tam možná zavěsil dřevěný koule... Takže bych si tam zavrtal oka na karábli. Ale to je asi blbost dělat defaultně :-P
Tak buď můžeš tisknout logo, nebo desku zmenšit nebo přidat další sklopáky :-) Nevim kolik stupňů je vůbec reálný udržet, ale ten rozsah bude určitě širokej.

Nebo tam nechat místo na lišty? Že by si každej mohl vrutama přidat řadu lišt pod díry a nad díry? Takovej jednokrokej kampus? :-) Asi by to ale nebylo hezký :-(

Vašku - skvělá práce ;-)

10

Ahoj,

teď nevím, zda platí nákresy č. 1 nebo 2.
K č.1:
-solo přidělana lišta je hnus a na trhu nikdy! neprojde
-ostré přechody na horní straně desky - přechody se musí zaoblit
-vertikální díry na boční úchop jsou blbost - nepoužitelné (pokud opravdu chceme, dej to na boky desky)
-serie 2 páru jednoprstovek je opět blbost, dej místo jednoho páru pořádnou 2prstovku, které jsou u většiny lezců daleko použitelnější
-hrany jednotlivých děr jsou ostré

č.2:
-lepší než návrh č.1
-opět hodně jednoprd - zbytečné a k ničemu - dej 1 pár dvouprd
-opět ostrost hran u děr i hořejšku
-hořejšek je nedomyšlený - k čemu je ten úchop uprostřed - podle mě nepoužitelný (shyby se dělají na ,,otevřený úchop,,)
-horní řada děr, která je stejně hluboká - 35mm a jen odlišně široká je opět hloupost - k čemu ? na 2,3 a 4 prsty ?
Kde jsou kombinace 40,30,25,15mm
-středová nepárová díra 10mm - většina lidí se sotva udrží na páru a zde je lišta pouze pro jednu ruku - hloupost
-středová nepárová díra 40mm - nebude možné se pověsit za jednu ruku, palec ti bude drtit spodní okraj díry - nutno promyslet a přeměřit...

Jsme v 21století a deska nenabízí nic konkurenčního, jde v podstatě jen o kus dřeva, které umí opracovat každý smile
Návrhy na zlepšení:
-co nějaký systém na protizávaží pro jednu ruku nebo ruku ?
-držák nebo stojan pro mobilní telefon
-již diskutováno (app do mobilu- tréninky, visy, měření)
-co instalovat piezoelektrické měřiče na měření síly do jedná z lišt (umožní změřit, jak člověk zesílil)
-přichycení desky bez vrtání ( opět diskutováno s Vaškem napřímo), pokud chceme přichycení na vruty nebo šrouby není problém, ale prsty nesmí přijít se šrouby do styku.
-lidi chtějí vyjímečnost - u dřeva to půjde těžko, ale co nabízet barevné varianty
-dnes je vše ok, dřevo by mělo mít eko původ, historii atd. případně za každou koupenou lištu vysadit jeden strom
Přes sociální sítě by bylo zajímavé, že by si každý kupující mohl říct v jaké lezecké oblasti chce strom vysadit. Fotky by pak kolovaly internetem

No už zabíhám do marketingu a dalších nápadů, ale vyjma pěkných návrhů nás ještě čeká hodně práce smile
Jen tak dál smile

11

Štěpáne ve většině s tebou bohužel nesouhlasim, ale to si asi musíme někdy popovídat jen my dva... Nerad bych to tu nějak rozjížděl big_smile

Za mě musim říct, že si dokážu představit využití všech fíčur týhle verze a pokud tam budou moc ostrý hrany, tak rašpli doma mam smile

Ta možnost na protizávaží pro jednu ruku je zajímavej nápad a už si ho určitě každej může sám dodělat jednoduchym navrtáním dvou ok ze spoda do desky a pořízením dvou kladek. To už tam nějakýma dřevěnýma doplňkama asi nijak nedoděláš, ne?

12

Teda Vašku, teď si mě zklamal smile smile
Možná by bylo zajímavý je zde pro Vaška a ostatní uvést. Od toho jsme diskusní forum. Já ti oponovat nebudu...:)
Je to spíš přínos pro Vaška V.

Byl to jen můj názor a předané zkušenosti z několika vyrobených desek, včetně tréninku na nich.
Pravdou je, že má poslední a nejlepší deska měla největší velikost lišt asi 20mm smile

Kladku jsem tak, že jsem ji měl na smyčce kolem tyče rozepřené mezi ocelová futra. U obložkových je to problém...
Vše ostatní je jen otázka marketingu...

13

Vašku, jaký ostřejší úhly myslíš? Ty sklopáky nahoře? Napadlo mě ještě ty sklopáky odstupňovat 10° 20° a 30° ať tam není veprostřed takové "nevyužité místo". Ale to už je detail.

Štěpána, samozřejmě že je platná varianta č. 2, takže k 1 se ani vyjadřovat nebudu.
- dvouprd je na desce taky dost, takže to bych asi možná i nechal jak je - u těch jednoprd je rozdílná hloubka, nejsou stejný
- ostrost hran? Hrany jsou zakulacený - je to vidět z poslední fotky, ale zaoblení můžeme udělat samozřejmě větší
- s nedomyšleným hořejškem souhlasím, proto navrhuji sklopáky 10° 20° a 30°
- hloubky horní řady děr můžeme samozřejmě upravit...proto jsem založil toto vlákno, aby jsme se o tom pobavili (tím bych chtěl vyzvat i další čtenáře fóra k přispění, pokud mají nějaké zkušenosti)

Co myslíte tím protizávaží? Asi mi nedochází co tím autor myslel nebo nevím o co se jedná :-)
Ostatní vychytávky a vylepšení - app pro mobil (+ držák), rozpěrné uchycení mezi futra, případně i měření pomocí pieza by byly vychytávky v jiné řadě. Tohle bych chtěl udělat jako low-costovou a hlavně jednoduchou přírodní desku pro širokou veřejnost. Vím že v závěru nenabízí nic víc co konkurence, ale v tomhle případě bude důležitým faktorem cena a marketingové pojetí.

14

Jdu do toho, mě se to líbí wink

"The worst day of climbing is better than the best day in office."

15

Špatně jsem to napsal. Myslel jsem tím to samý jako Štěpán - a to ostrou hranu. Např. v těch madlech nahoře na kraji. Když do těhle budeš skákat, aby to bylo naprosto bezpečný.. Samozřejmě by bylo nejlepší tam udělat oblou hranu s nějakym většim rádiusem - např. 5-10cm, ale to by asi bylo znát i na ceně, tak bych si to klidně zapiloval sám smile To samý u děr... Bál bych se, že kdybys tam dělal nějaký hodně velký zakulacení hran, tak by to zase nemuselo vyhovovat. Tak bych to s tim nepřeháněl a každej ať si zapiluje k obrazu svému smile Odpilovat už to pak nepude big_smile

Pak jsme si to se Štěpánem chvilku vysvětlovali a musim s nim souhlasit v nevhodnym umístění těch horních jednoprd. Když si totiž představíš, kam skládáš zbylý prsty při jednoprdování, tak v horních patrech budeš mít jen odřený klouby...

Protizávaží - na to stačí asi jen 1-2 body, kam zavěsíš petku vody nebo tak něco, čimž si odečteš pár kil smile Něco jako má třeba tady malá Brooke v obyváku smile Když budeš mít jeden bod, tak ti ta petka bude viset mezi nohama. Když budeš mít body dva, tak jí můžeš posunout do strany. Otázka je, jestli to bude lepší než horší smile Ale je to určitě super věc na shyby na jedný ruce, o tom žádná...

16

Nebudu moc konstruktivní, ale podělim se o názor:
Osobně se mi docela líbí beastmakery esteticky a materiálem, nicméně na visy bych si v současnosti pořídil desku s odstupňovanýma lištama a hotovo (možná i spíš jednotlivé chyty, aby se dal ideálně poladit tvar). Tzn. za mě asi ideál campus s přidanýma lištama příp chytama na visy, stisky.

Jinak uviset na sklopáčích se dá zřejmě i 45° https://www.youtube.com/watch?v=bfKJCA0gcps

17

Jo a pokud budeš myslet visy vážně, tak na desku rozhodně nebudeš naskakovat, ale imho hodně pečlivě věšet wink

18

Jináč mě ještě napadlo k věci, že teda hrany přes který jdou prsty musí bejt zaoblený bezpodmínečně (a to "správnym poloměrem") a mělo by to bejt řešený tak aby ti, když visíš na horních, nezalejzaly zbylé prsty do spodních opět beastm makery to řeší ubráním celé spodní části.

19

Vašku, jak to vypadá s Tvým projektem ?
Už je skoro před sezónou a deska nikde smile:)

Co vyrobit prototyp a začít s masovkou? Už máš představu o ceně, počtu ks, atd.
Rád případně pomůžu, už kvůli konkurenční desce, která zmizela během týdne a byla v super kvalitě.

Dej mi případně echo na email nebo volej.
Š.